NEREDE O ESKİ SAMİMİ SICAK DÜĞÜNLER

25 Şub
25 Şubat 2014

trakya düğün

Eskiden Trakya’nın köylerinde evlenecek çiftlerin düğününe davet etmek için şöyle bir adet uygulanırdı ki günümüzde de bazı köylerde hala devam etmektedir. Kız ve erkek tarafı birkaç kişiyi görevlendirir ellerine leblebi şekeri verir kapı kapı dolaşarak tüm köy halkını düğüne davet ederlerdi. Leblebi şekeri ya da lokum dağıtılmasının sebebi ağzı tatlandırması ve çiftlerin ağız tadının ömür boyu bozulmamasını temsil ederdi.

Tüm bu kapı kapı dolaşma işi bittikten sonra olur da unutulan olmasın diye son olarak köyün camisinden hoparlörle köy halkına duyuru yapılır.

Sonrasında düğünün ilk günü tüm köy halkı erkek ve kız evinde toplanır avluda kurulan büyük masalarda düğün yemeği yenilir. Tas kebabı meşhur düğün çorbası taze fasulye ve düğün pilavı tabiki yanında tulumbada çalkalanan köy ayranı ve son olarak tepsi tepsi açılan köy baklavaları. Bugünün  gecesinde geline kına yakılır ertesi sabah kına alayıyla birlikte kınanın yıkanması için köyün çeşmesine gidilirdi. Ve yine bugünün akşamında düğün yapılır eğlenilir hediye vermek isteyenler hediyelerini verirlerdi. Günün sonunda nikah şekeri olarak da tüllere sarılmış güllü lokum ikram edilirdi.

 Bu gelenekler günümüzde şekil değiştirerek binbir çeşit nikah şekeri ve davetiye olarak bize geri dönüyor.

Tags: ,